Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z duben, 2021

Amnesia: The Rebirth

Když Frictional Games trailerem oznámili návrat Amnesie, nadšený jsem moc nebyl. Znamená to totiž návrat do série, kterou jako klenot hororu zrovna nepovažuji. Studio znám už od doby, kdy jsem si koupil Level s Penumbrou Overture. Tehdy to byla opravdu budgetová příloha od neznámého studia, avšak přes všechny problémy (zvláště soubojového systému prvního dílu) považuji sérii Penumbra za lepší horor, než byla Amnesia: The Dark Descent. Prostředí gotického hradu mi totiž přišlo mnohem méně zajímavé, než tajemný podzemní výzkumný ústav pod Grónskem. Amnesia je také mnohem přímočařejší. Nešetří levnými lekačkami a střetnutími s hlídkujícími generickými monstry. Ano, je to účinný recept jak vyděsit, kterého se později chopilo mnoho dalších vývojářů. Chyběla mi v tom ale jistá sofistikovanost, kterou přinesla až SOMA, jejíž monstra byla mnohem lépe zakořeněna do prostředí. A nejen to. Originální prostředí, zajímavé dějové zvraty a hlavně existenciální příběh a jeho vyprávění dělají ze SOMY n...